Jump to content

Poradnik dla początkujących - Podstawowe pojęcia w Role Play'u


DawidZSW
 Share

Recommended Posts

No i kolejny poradnik autorstwa Dawida. W tym poradniku opisze Wam wszystkie pojęcia z jakimi mamy styczność w Role Play, pojęcia te w zależności od nazwy mogą dotyczyć czynności zabronionych, określać typ rozgrywki i tym podobne.

A więc od początku...

Czym jest Role Play (RP)?

Role Play jest to rozgrywka, w której wcielamy się w rolę stworzonej przez siebie postaci - to zależy od Ciebie czy chcesz grać czarnoskórego mężczyznę z ciemnych uliczek Los Santos rozprowadzającego narkotyki po mieście czy może chcesz grać jako strażak-ratownik lub funkcjonariusz PD w miejscowym departamencie. A może chcesz po prostu prowadzić spokojne życie pracownika restauracji lub biznesmena? Nie ma problemu tutaj możesz wcielić się w co tylko chcesz - nawet polityka! A więc stworzyłeś już postać? Co dalej... to zależy już od Ciebie jaką obrałeś ścieżkę, pamiętaj aby z niej nie zbaczać i grać jak najbardziej realistycznie - ponieważ na tym w głównej mierze opiera się Role Play - na realistycznym odgrywaniu życia osadzonego w uniwersum San Andreas (California). Pamiętasz jak za dzieciaka bawiłeś się w gangi lub udawałeś, policjanta niczym z LAPD? Tutaj działa to na podobnej zasadzie.

 

A więc przechodzimy do pojęć zawartych w uniwersum Role Play'u.

In Character (IC)- jest to część rozgrywki, która oparta jest na rozgrywce w świecie gry. In character to cały świat otaczający naszą postać, to wszystko co się dzieje w grze - zamieszki, strzelaniny, wyścigi czy utrzymanie korporacji pociągającej za sznurki w grze to właśnie dzieje się w świecie gry. Istnieje również coś takiego jak czat In Character, to tam rozmawiamy z innymi, wchodzimy w interakcje lub wykonujemy akcje z użyciem /me i /do 

Jak używać /me i /do? Kliknij tutaj <-

Również wszystkie odczucia jakie doznaje nasza postać są efektem wydarzeń In Character, czyli w skrócie - wydarzenia mające miejsce w świecie gry.

Out Of Character (OOC)- Coś całkiem odwrotnego do IC (In Character). Jest to część, w której możemy rozmawiać o czymkolwiek (grach, rozgrywce i innych bzdurach) a także służy to do kontaktu z ekipą w przypadku interwencji lub zwyczajnej pomocy ze strony ekipy. Pamiętajmy, że łączenie IC z OOC jest karalne i niedozwolone. Od tego jest specjalny czat OOC, pamiętajmy aby używać go wyłącznie do celów OOC a zamieszczanie wszelkich spraw IC na nim jest uważane za MG (MetaGaming, opisane niżej), natomiast MG jest karalne.

MetaGaming - jest to łączenie świata OOC z IC, przykładem jest zdobycie informacji o postaci IC drogą OOC i wykorzystywanie tego za pomocą gry IC. Takim przypadkiem może być też wykorzystywanie tego, że nad głową gracza widnieje jego imie i nazwisko postaci, nie możemy zwrócić się nim do niego, ponieważ nie znamy go IC, dopiero gry poznamy gracza drogą IC możemy używać jego imienia, pamiętaj, że to co wiemy MY nie koniecznie musi wiedzieć nasza postać. Częstym MG jest proszenie na czacie prywatnym OOC o przyjazd pod np. urząd lub podwózkę. Od tego są telefony IC. 

PowerGaming - Jest to wymuszenie rozgrywki lub narzucenie komuś swojej akcji z zamierzonym celem. Jest to zabronione, przykład takiej akcji:

**George Casey wyprowadza cios w stronę Hermanna, cios łamie mu nos.**

To jest przykład PG (PowerGamingu), nie wolno narzucić komuś danej czynności, to drugi gracz następnie musi opisać co z jego postacią stało się po uderzeniu. Akcja postaci George Casey powinna się ograniczyć tylko do "Wyprowadza cios w stronę Hermanna próbując go uderzyć w nos", natomiast drugi gracz musi rozegrać już to wedle uznania. Pamiętajmy, że terminatorstwo czyli np. brak strachu przed bronią czy nierealne uniki są karane.

CharacterKill (CK) - jest to uśmiercenie naszej postaci na skutek wydarzeń mających miejsce w świecie In Character. Pamiętajmy, że wymuszenie CK jest karalne bez zaakceptowanego wniosku na FCK (Force Character Kill, opisze poniżej). Może to być np. samobójstwo, zabójstwo naszej postaci lub śmierć po groźnym wypadku

CarKill - Zabicie postaci przy pomocy użycia pojazdu lub innego pojazdu/środku transportu.

Deatch Match (DM) - jest to atakowanie gracza przy pomocy broni lub pięści bez wyraźnego powodu oraz odegrania poprawnej akcji In Character. Jest to zachowanie surowo karalne.

Forced Character Kill (FCK) - Jest to usiłowanie zabójstwa postaci, które skończyło się zamierzanym skutkiem dla potencjalnego zabójcy, jednak zanim do tego przystąpimy musimy napisać odpowiedni wniosek, oczywiście nie dotyczy to dynamicznych akcji.

BunnyHopping (BH) - jest to wykorzystywanie skoku w celu szybszego przemieszczenia się aby uniknąć normalnego chodu postaci. Czynność ta jest zabroniona, ponieważ normalnie na mieście nie spotykamy biegnącej i skaczącej osoby, który chce gdzieś szybciej dotrzeć.

Multikonto (MK) - Jest to tworzenie więcej niż jednego konta. Na jednego użytkownika przypada tylko i wyłącznie jedno konto forumowe. Jest to karalne pod groźbą zbanowania wszystkich kont. 

Brutal Wounded (BW ) - jest to utracenie przytomności postaci na wskutek wydarzeń In Character takich jak np. pobicie, upadek z wysokości lub niechciany wypadek. Postać wtedy jest nieprzytomna i nie może mówić lub się poruszać, jest wtedy gracz zobowiązany do grania interakcji takich jak opisywanie stanu postaci lub gra akcji RP z innymi osobami chcących pomóc (ratownicy/oficerowie itp).

DriveBy (DB) - jest to wychylenie się z pojazdu z bronią w ręku w celu ostrzelania lub strzelania do innych postaci/pojazdów. Nie jest to karalne.

Celebrity Name (CN) - jest to użycie danych personalnych sławnej osoby na swojej postaci. Czynność ta jest zabroniona, natomiast nie dotyczy to Event Teamu kiedy organizują jakiś event związany np. z przyjazdem Prezydenta USA do LS. W tym przypadku członek Event Teamu wciela się w postać o nazwie Donald Trump i gra jako prezydent. Używanie CN przez graczy jest karalne.

Wyjście z gry podczas rozgrywki IC - Wyjście z gry podczas interakcji In Character celem niechęci do gry lub uniknięcia kary IC jest karalne i zazwyczaj kończy się blokadą postaci na zawsze.

Wykorzystywanie bugów - wykorzystywanie bugów w celu korzyści dla siebie jest karalne. Każdy gracz po wykryciu błędu skryptu jest zobowiązany poinformować o tym administracje za pomocą komendy /report lub na kanale discord.

 

 

Autor: DawidZSW (DawidZSW#8723) 

Temat będzie aktualizowany, zezwalam na kopiowanie na inne fora ale proszę pozostawić w opisie wykonawce jak i kontakt do mnie przez discord.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.